U subotu, 25. oktobra, u mestu Omarska kod Prijedora, održan je drugi po redu festival veterana i rekreativaca „Širi kolo kozaračka lolo“, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva „Omarska“, koje ove godine obeležava 18 godina postojanja.

Festival je okupio veliki broj učesnika i posetilaca iz Republike Srpske, Srbije i Slovenije, potvrdivši značaj folklora i tradicije kao mosta koji povezuje ljude i kulture.

Predstavnici iz Srbije bili su Vuk Milenković iz Svrljiga, ispred Izvornog udruženja „Mika Šestak“, i članovi Kulturno-umetničkog društva „Soko“ iz Sokobanje.
Kako ističe Vuk Milenković, član Izvornog udruženja „Mika Šestak“, ovo je bio jedan od najbolje organizovanih festivala na kojima je učestvovao:

„Organizacija je bila besprekorna, domaćini izuzetno ljubazni, a druženje nezaboravno. Za devetnaest godina koliko se bavim folklorom, nigde nisam bio tako lepo dočekan i ispoštovan kao u Omarskoj“, rekao je Milenković.
Dodaje i da s nestrpljenjem očekuje sledeće izdanje festivala, uz nadu da će i članovi KUD-a „Omarska“ uskoro gostovati u Svrljigu:
„Voleo bih da im se odužimo tako što ćemo im prirediti doček kakav zaslužuju. Da vide da i mi znamo da budemo dobri domaćini“, poručio je Milenković.
Festival „Širi kolo kozaračka lolo“ još jednom je pokazao koliko su ljubav prema tradiciji, pesmi i igri snažne veze koje spajaju ljude širom regiona.